آیا چای می‌تواند از آب هم سالم‌تر باشد؟
۰

محققان طی تحقیقاتی اینطور عنوان کرده اند که نوشیدن سه فنجان چای یا بیشتر در طول روز می‌تواند به اندازه نوشیدن مقدار زیادی آب مفید باشد و حتی ممکن است فواید بیشتری هم داشته باشد. این تحقیق که در مجله اروپایی Clinical Nutrition  (تغذیه بالینی) منتشر شده، این باور نادرست که چای باعث از دست رفتن آب بدن انسان می‌شود را رد می‌کند.

طبق نظر متخصصان تغذیه در انگلستان هرچند چای به اندازه آب باعث آبرسانی به بدن نمی‌شود اما این نوشیدنی می‌تواند از بدن انسان در برابر بیماری های قبلی و برخی سرطان‌ها محافظت کند. کارشناسان بر این باورند که فلانوئیدها عناصر کلیدی در چای برای سلامتی هستند. این آنتی اکسیدان‌ها در بسیاری از غذاها و گیاهان از جمله برگ‌های چای یافت می‌شوند و به جلوگیری از آسیب‌های سلولی کمک می‌کنند.
دکتر کری راکستون، دکتر تغذیه و بهداشت عمومی و همکارانش در کالج کینگز لندن نگاهی به مطالعات منتشر شده در رابطه با تاثیرات چای بر سلامتی داشتند. آنها شواهدی را یافتند که نشان می‌دهد نوشیدن سه تا چهار لیوان چای در روز می‌تواند شانس ابتلا به حملات قلبی را کاهش دهد.همچنین برخی مطالعات از تاثیرات چای در جلوگیری از سرطان صحبت شده است.
از مزایای دیگر چای می‌توان به حفافظت دندان‌ها در برابر ایجاد پلاک، پوسیدگی و همچنین تقویت استخوان‌ها اشاره کرد.
دکتر راکستون اینطور عنوان می‌کند: نوشیدن چای حتی می‌تواند از نوشیدن آب هم بهتر باشد، آب شرب اساسا جایگزین مایعات در بدن می‌شود، چای علاوه بر اینکه جایگزین مایعات می‌شود، حاوی آنتی اکسیدان است بنابراین دو ویژگی مثبت دارد.

آبرسانی
از قدیم باورهایی در میان مردم وجود داشته که چای باعث از دست رفتن آب بدن می‌شود. مطالعات بر روی کافئین نشان می‌دهد که این ماده به اندازه زیادی باعث از دست رفتن آب بدن انسان می‌شود، از این رو همه فرض را بر این می‌گذارند که تمام نوشیدنی‌های حاوی کافئین به همین صورت عمل می‌کنند. اما حتی اگر شما یک فنجان چای یا قهوه قوی و پر از کافئین بنوشید ( که البته درست کردن آن هم راحت نیست) باز هم بدن شما مقدار خوبی مایعات خالص دریافت می‌کند. همچنین یک فنجان چای حاوی فلوراید و برای دندان‌ها مفید است.
دکتر راکستون ادامه می‌دهد که در واقع هیچ مدرکی برای اثبات مضر بودن چای وجود ندارد. اگرچه برخی تحقیقات نشان می‌دهد چای توانایی بدن برای جذب آهن از غذا را مختل می‌کند. این به این معناست که افرادی که از کم‌خونی رنج می‌برند باید از نوشیدن چای در ساعات نزدیک به وعده‌های غذایی خودداری کنند.
تیم دکتر راکستون میانگین مصرف چای را در روز سه فنجان قرار داده است. بررسی‌های این تیم نشان می‌دهد امروزه با افزایش محبوبیت نوشابه‌ها در میان مردم، آنها کمتر به سراغ چای می‌روند.  نوشیدن چای بیشتر در میان افراد مسن و ۴۰ سال به بالا محبوب است. چای می‌تواند مقدار ۷۰ درصد مایعات جذب شده بدن را تشکیل دهد، بنابراین یکی از عوامل مهم در سلامتی محسوب می‌شود.

شواهد تحقیقات روی انسان‌ها خیلی محکم نیست و باید مطالعات بیشتری در این مورد انجام شود اما مزایای بالقوۀ پلی‌فنول‌ها در رابطه با سلامتی قطعی شده است که ریسک ابتلا به بیماری‌هایی مثل سرطان را کاهش می‌دهد.

ارسال یک دیدگاه

بالا

X