خواص غذایی و درمانی آویشن
۰

آویشن یکی از گران بها ترین گیاهان روی زمین است زیرا مواد گوناگون و فوق العاده موثری در آن وجود دارد و در درمان بیماری های مختلف اعجاز می کند .آویشن بردو نوع است : یکی آویشن شیرازی و دیگری آویشن کوهی است ، یک نوع شبیه به آن نیز وجود دارد که به اسم کاکوتی معروف است در عربی به آویشن صعتر می گویند.

امام کاظم (ع) فرمودند : داروی امیر مومنان (ع) آویشن بود . او می فرمود: ((آویشن برای معده ، پرزی همانند پرز پارچه های مخمل می شود )).

۱-آویشن مقوی معده و اعصاب است و به علت عطر و طعم مطبوعی که دارد، یک داروی اشتها و هاضم غذا است.

۲- آویشن یک داروی زد تشنج ( آنتی اسپاسمودیک) است و تعداد زیادی از بیماری های مختلف که ظاهراً هیچ گونه شباهتی با یکدیگر ندارند ، همه ی آن ها به علت تشنج رگ ها و ما هیچه های صاف و مجاری داخل بدن بروز می کنند را معالجه می کند.

۳- آویشن روده ها را جذب کرده و از بین مرده و در درمان نفخ معده وروده ها مؤثر است.

۴- آویشن گردش خون را تحریک و جریان آن را منظم می کند.

۵- آویشن هوش و قوه ی ادراک را زیاد می کند .

۶- آویشن اعمال اعضای جنسی را دربدن تحریک و تقویت می کند.

۷- آویشن در درمان بیماری های ریوی ، زکام ، برونشیت ، آسم ، گریپ ، سیاه سرفه و آنژین مفید بوده و خلط اور خوبی است .

۸- آویشن ترشح آب دهان ،  ترشح عرق و ترشح بول را زیاد می کند.

۹- آویشن به عقیده شابرول و پارتوریه ، متخصصان بیماری های کبد ، ترشح صفرا را زیاد می کند آن را به جریان می اندازد ، بنابرین ، سلول های کبد را به کار و فعالیت وا می دارد .

۱۰- آویشن قاعده آور(مدر طمث)است و در بانوانی تجویز می شود که قاعده ی آنان بند آمده است ، یا اینکه ترشحات سفید درآن ها دیده می شود .

۱۱- آویشن به علت تیمول که در آن است یک ضد عفونی و ضد انگل قوی است و انواع کرم های روده از قبیل تیرکو سفال آنکلیستوم و اکسیور (کرمک) را می کشد.

۱۲- شستن سر با جوشانده غلیظ آویشن ( ده گرم آویشن را در صد گرم آب جوشانیده ، صاف کرده به کار برند ) موجب جلو گیری از ریزش موی سر و تقویت پیاز های آن می شود و اگر به آن مداومت کنند موی سر را می رویاند .

۱۳- آویشن ضد باکتری و دارای خواص ضد عفونی کننده ی خیلی قوی است ، به همین جهت آن را مثل آنتی بیو تیک ها در بیماری های میکروبی و عفونت های داخلی بدن ( به طور جوشانده یا دم کرده ) تجویز می کنند .

۱۴- خوردن اویشن با انجیر جهت آسم و سرفه نافع است  و با انجیر خشک عرق آور (معرق) است و رنگ رو را نیکو می کند.

۱۵- خوردن آویشن با آب کرفس سنگ شکن و ادرار آور است .

۱۶- مصرف آویشن با پنیر تازه به صورت روزانه جهت چاق شدن مفید است و جویدن آن برای تقویت چشم نافع است .

۱۷- مصرف دم کرده ی آویشن با پونه یا نعنا در درمان سرماخوردگی و عفونت های ریوی بسیار مؤثر است. ( هر ۸ ساعت ۱ لیوان از این دم کرده مصرف شود.)

مقالات طب نوین :

آویشن عملکرد سیستم ایمنی بدن را تنظیم می کند . مصرف آویشن ، عملکرد شناختی مغز را بهبود می بخشد و در بیماران دچار بیماری آلزایمر مفید است . آویشن خواص ضد تشنجی هم دارد .

 

منابع:

  • دانشنامه ی احادیث پزشکی
  • تغذیه در طب ایران اسلامی
  • مجموعه آثار دکتر کاشانی

ارسال یک دیدگاه

بالا

X