خواص غذایی و درمانی تره
۰

امام صادق (ع) درباره خواص تره می فرمایند: از آن(تره) بخورید که در آن چهار خصلت است : ۱- پاک کننده نفس است ۲- دور کننده بادهاست   ۳- قطع کننده بواسیر است    ۴- امان از جذام است.

همچنین در روایتی از امام رضا (ع) آمده است که می فرمایند: خوردن تره برای درمان بواسیر مفید است.

دکتر غیاث الدین جزایری مصرف تره را برای درمان بواسیر مفید دانسته و می نویسد : چنانچه جوشانده برگ تره به مقدار ۱۵ گرم خورده شود خونریزی بواسیر را قطع می کند

خواص و کاربرد های درمانی تره:

طبع تره گرم و نسبتا خشک است. ضماد تره برای نرم کردن ورم ها مفید است همچنین تره ضد عفونی کننده روده ها است. کسانی که رماتیسم دارند از تره استفاده کنند چراکه بسیار مفید است، تره بازکننده انسدادها و گرفتگی ها است

بواسیر بمدت یک هفته تره و تخم مرغ را بصورت کوکو بپزید و بجای هر گونه غذای دیگری میل کنید و فقط کوکوی تره میل کنید

برای جلوگیری از خونریزی بینی تره را له کرده با سرکه مخلوط کرده و روی پیشانی بگذارید و چند قطره از آب آن را در بینی  بچکانید.

تره قاعده آور است و برای تقویت نیروی جنسی بسیار مفید است همچنین تره محرک جنسی نیز می باشد در صورتیکه تره با عسل خورده شود و مصرف روزانه تره با غذا مقوی نیروی جنسی مردان است. تره برای افزایش شیر مادران بسیار مفید است.

کسانی که تنگی نفس دارند سوپ جو با تره بخورند.تره ضد نقرس مدرحیض ضد یبوست مسکن قولنج ضد سیاه سرفه و گرفتگی صدا مسکن درد مفاصل و ترشی معده است و مصرف آن به هضم غذا کمک می کند.ریختن تره در آش جو برای درمان آسم مفید است و اگر تره را له کرده و بر محل نیش زنبور بگذارند درد آن را تسکین می دهد.

خوردن مقداری از تخم بو داده تره قاطع اسهال مزمن و پیچش معده است.مصرف تره با عسل پادزهر مسمومیت غذایی است، چنانچه کسی از افزایش چربی خون و اسید اوریک رنج می برند تره یکی از موثرترین داروها برای درمان این ناراحتی است

سوپ تره برای از بین بردن سنگ کلیه و رفع آب آوردگی بافتها و حبس البول مفید است.

توجه فرمایید که: خوردن زیاد تره خون را می سوزاند و بینایی را کاهش می دهد و برای کسانی که مستعد چشم درد بوده و یا مبتلا به سر درد می باشند مضر است و سبب دیدن خوابهای آشفته می شود.

تره بواسطه داشتن سلولز نفخ آور است لذا برای اشخاص مبتلا به اختلال روده مناسب نیست

تره دارای مقدار زیادی آهن و ویتامین می باشد انواع تره فشار خون را پایین می آورد وخوردن آن برای معالجه ی تمام عفونت ها مفید است خوردن سرکه تره برای دفع سنگ کیسه صفرا و تورم طحال مناسب است.

ارسال یک دیدگاه

بالا

X